in

Taşeronlaşma Ölümlü Kaza Sayısını Arttırıyor

Taşeronlaşma günden güne artıyor, taşeronlaştırmanın hızlı bir şekilde arttığı kurumların bir tanesi de İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ekim ayında 3 taşeron işçi iş kazası sonucu hayatını kaybetti.

Taşeronlaştırmanın artmasındaki en önemli etken sizin de bildiğiniz gibi bu sistemin maliyetleri düşürmesi. İzmir belediyesi de daha önceden belediye işçileri tarafından yapılan işleri ihale ile taşeron firmalara yaptırıyor, ihalelerde tek kriter fiyat yani en düşük fiyatı veren firma ihaleyi alıyor. Düşük fiyatta işleri alan firmalar da öncelikli olarak iş güvenliği önlemlerini bırakıyor ve buraya bir bütçe ayırmadan işi karlı hale getirmeye çalışıyor. Sonuçta olan yine işçiye oluyor.

Taşeron Çalışma Sistemi Yanlış mı?

Tamamen yanlıştır demek mümkün değil ancak belli şartlar her zaman sağlanmalı, taşeron firmalar işi alırken iş güvenliği şartlarını yerine getirmeyi taahhüt etmeli ve bu konuda ciddi yaptırımlar uygulanmalı. Böyle bir yol izlemek belediye için maliyeti arttıracaktır ancak devletin öncelikli görevi vatandaşını korumaktır.

İş Güvenliği Kültürümüzde Yok

Risk Değerlendirme Metotları

Risk Değerlendirme Metotları