in

İş Güvenliği Kültürümüzde Yok

Bu işin kültürle ne alakası var diye düşünebilirsiniz ancak maalesef böyle bir gerçek var, ne işveren ne de işçi bu kültüre sahip değil.

Öncelikle şunu belirtelim ki amacımız iş güvenliği bizim kültürümüzde yok ne yapalım diyerek işin içinden sıyrılmak değil, bu kültüre sahip olmadığımızı kabul edip buna göre hareket etmeliyiz. Biraz daha açık bir ifade ile söylemek gerekirse iş yasaları çıkarmakla bitmiyor, yasaların uygulanabilmesi için gerekli kültürün de kazandırılması gerekiyor. Basit bir örnek, neredeyse bütün işçilerde bir baret alerjisi var, evet başına bir cisim düşse yaralanacak olan kişi kendisi ancak yine de ilk başta takmak istemiyorlar. O yüzden önce çalışanlara bu bilinç verilmeli ve baret takmak istememenin aksine eğer işveren baret tedarik etmiyorsa baret olmadan çalışamam diyebilmeli.

İş Kazaları Azalıyor mu?

İş güvenliği ile ilgili çıkan ağır kanunların üzerinden oldukça fazla zaman geçti ancak iş kazalarını azaltma anlamında çok fazla bir yol katettiğimizi söyleyemeyiz. Ülkemiz hala en çok iş kazası olan ülkelerden bir tanesi.

Terzi Risk Analizi

Çamaşırhane/Ütühane/Terzihane Çalışan Risk Değerlendirmesi

Taşeronlaşma Ölümlü Kaza Sayısını Arttırıyor