in

İş Cinayetleri

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSGİ), işçi sağlığı ve iş güvenliği kadın raporunu paylaştı. Raporda, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında kadın işçilerin durumu aktarıldı.

İş güvenliğinin, işçiler açısından can yakıcı sorun olduğu belirtilen raporda, “Eril çalışma ortamı ve eril baskı bu alanı, kadın işçiler açısından daha da can yakıcı hale getiriyor” denildi.

Açıklanan raporda, kadın işçilerin en çok iş cinayeti sebebiyle hayatını kaybettiği işkolunun tarım olduğu belirtilirken, “Her türlü haktan yoksun bir biçimde çalışan tarım işçisi kadınlar her gün ölümle yüz yüze kalıyor” denildi.

Ölen kadın işçilerin, yüzde 90’ından fazlasının sendikasız olduğu, yüzde 75’inin ise kayıt dışı çalıştığı belirtilen açıklamada, “Kadın iş cinayetlerindeki kayıt dışı ve örgütlülük oranı asıl olarak Türkiye’de kadın emeğinin geldiği noktayı anlatmaya fazlasıyla yetiyor” diye ifade edildi.

Ayrıca raporda, kadın işçilerin iş kazası geçirme rakamlarının her yıl daha da arttığı vurgulanırken, bu konuda herhangi bir önlem alınmadığı da belirtildi.

ÇSGB’den iş kazası açıklaması

İş Sağlığı Güvenliği Açıklamalı Sorular

Genel Tekrar 11 (20 Soru)