in ,

İSG Sınav Hakkı

Kaç kere iş sağlığı ve güvenliği sınavına girebilirim?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı için eğitim alan ancak sınavı geçemeyen ya da çeşitli nedenlerle sınava giremeyen pek çok isg uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli adayı sınava girme sınırı ya da süresini merak ediyor, işte sorunuzun cevabı;

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik, 29.12.2012 tarihinde çıkmıştır. Bu yönetmeliğin 28. maddesinin 2. fıkrasına göre iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alan adaylar yalnızca 2 kez sınava girebilmektedir, bu madde iş güvenliği uzmanı işyeri hekimi ve diğer sağlık personelini kapsamaktaydı. Ancak bu yönetmelikte 30.04.2015 tarihinde bir düzeltme yapılmıştır ve iki sınav hakkı kaldırılarak “yapılacak sınavlara girerler” olarak değiştirilmiştir.

Kısacası güncel yönetmelikte iş sağlığı ve güvenliği sınavına girmede herhangi bir sınırlama yoktur, bir kere eğitim aldıktan sonra yapılacak olan tüm sınavlara girme hakkı tanınmaktadır. İlgili yönetmelik metnine buradan ulaşabilirsiniz. 28. madde çok net bir ifade ile herhangi bir sınırlama olmadığını söylüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Kazası İstatistikleri

Avrupa’da En fazla işçi ölümlerinin yaşandığı ülke Türkiye

Balıkçı Gemilerinde Yapılan Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik

Balıkçı Gemilerinde Yapılan Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik