in

Başbakan, Iş Sağlığı Kongresi’nde konuştu

Başbakan, Iş Sağlığı Kongresi'nde konuştu
Başbakan, Iş Sağlığı Kongresi'nde konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen 9. Uluslararası Meslek Sağlığı ve Güvenliği Kongresine katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, kongre zarfında yaptığı konuşmada iş sağlığının önemine uyarı çekerek iş kazalarında ciddi azalmaların olduğunu söyledi.

“SIFIR ÖLÜMLÜ MESLEK KAZASINA ULAŞMAK İÇİN FAZLA ÇALIŞACAĞIZ”

9. Uluslararası Meslek Sağlığı ve Güvenliği Kongresinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Çalışan sayısı artmasına karşın iş kazalarında yüzde 38 ’lik bir azalma sağlamışız. Ama bunu tatmin edici olarak görmemiz muhtemel değil. Gaye sıfır ölümlü meslek kazası. Bu çok iyi bir hedeftir lakin buna erişmek için daha fazla eğitim, daha çok önlem ve insan hatalarının daha üye indirilmesi için gereken tedbiri alacağız. 4 gün sürecek bu etkinlik aslında çeşitli ülke uygulamalarının masaya yatırılacağı, uzman görüşlerinin ortaya konacağı, herkesin birbirinden istifade edeceği milletlerarası bir platformdur. İLO yaptığı testlere göre meslek kazaları ve meslek hastalıkları ülkelerin gayri safi hasılasının yüzde 4 ’üne dek bir hesaplı değeri oluşturuyor. Natürel yüzde 4 önemli bir oran fakat önemi değil bir bakımdan da. Çünkü insan hayatının bedeli olmaz. Kaybolan serveti yerine getirebiliriz ama kaybettiğimiz canı yerine getiremeyiz. O bakımdan daha itinalı olmalıyız. Tüm bu tedbirlere karşın uluslararası alıştırma örgütünün, milletlerarası sağlık durumu örgütünün ve öteki örgütlerinin kararlarına rağmen dünyada halen 2 milyon 300 bin birey meslek kazası veya meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu hala fazla yüksek bir sayı” dedi.

Başbakan, İş Sağlığı Kongresi'nde konuştu

“MESLEK KAZALARININ OLMADIĞI İŞLETMELERE ÖZENDIRME GELİYOR”

Meslek sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılan çalışmaları anlatan Başbakan Yıldırım, “Türkiye olarak son 15 yılda yüzde 38 ’lik bir iyileştirme yapmış olmamız işin bittiği anlamına gelmiyor. Daha artı kat edeceğimiz yol var. Bu alanda fazla önemli iyileştirmeye ihtiyacımız var. Bunun için hükümetlerimiz döneminde meslek sağlığı konusunda önemli düzenlemeler yaptık. 2012 yılında meslek sağlığı meslek güvenliği kanununu AB müktesebatına yerinde ışık halkası getirdik. Milli iş sağlığı meslek güvenliği politika belgemizi ve eylem planımızı bütün kurumlarımızla koordinasyon içerisinde yürütüyoruz. Keza meslek sağlığı ve güvenliği data yönetim sistemi çalışmalarını hızlandırdık. Ulusal eğitim ve YÖK ile koordinasyon içerisinde lüzum ortaöğretimde, gerek üniversitelerde meslek sağlığı ve iş güvenliğinin müfredata dahil edilmesini gerçekleştirdik. Yakın zamanda da iş kazalarının az olduğu, hatta iş kazalarının hiç olmadığı meslek yerlerine karşın yeni bir özendirme sistemini de hayata geçireceğiz. Bunlar alınması gereken tedbirler. Ama ilk önce da söylediğim gibi ne kadar tedbir alırsanız alın, eğer farkındalık oluşturamazsanız, insanların kendi hayatını önemser ayla gelmesini sağlayamazsanız bunların faydası yok. Cahil cesur olur üslubunca meslek tutarsanız, kazalara davetiye çıkarırsınız. Onun için güvenlik en önce gelir. Emniyetin tanımı ‘kabul edilebilir risk seviyesidir ’. Ne yaparsak yapalım tedbiri elden bırakmayacağız. Hayatımızı cesaretimizle karşılaştırmayacağız. Hem iş yapacağız, ayrıca de tedbiri alacağız. Ara Sıra ufak tedbirler büyük felaketlerin önlenmesi için tatmin edici olabiliyor. Ufak tedbirsizlikler de büyük felaketlere sebep olabiliyor. Bir kıvılcım, bir ateş bir ormanı kül edebiliyor. Bir öyle da canlıyı yok edebiliyor” diye konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çelik fabrikasında iş kazası öldürdü

Çelik fabrikasında iş kazası öldürdü

4857 Sayılı İş Kanunu