in

Ölümden Kılpayı Kurtuldu

İş güvenliği önlemini almayan elektrikçinin yaşadığı kaza

Erdemli’de yaşanan olayda iş güvenliği önlemini almayan elektrikçi, elektrik olan hat üzerindeki kabloya dokundu ve fazların çakışması sonucunda yaşanan patlamada elinden ciddi şekilde yaralandı.

Talihsiz olay alınan bilgiye göre ilçede bulunan bir kurumda yaşandı. Kompanzasyon arızasının sebebini bulmaya çalışan şahıs, arızanın nereden kaynaklanmış olabileceğine dair önce kablolara bakıp sonra da yerinden çıkmış olan bir kabloya çıplak elleri ile dokununca oldukça büyük bir kıvılcım meydana geldi. Elinden yaralanan ustayı iş arkadaşları hastaneye götürdü.

Yaşadığı olayın herkese ders olmasını isteyen  25 yıllık usta, meslektaşlarına seslenerek iş güvenliğinin önemini kendi gibi yaşayarak öğrenmemelerini tavsiye etti. Bilir; “Resmi kurumun birinde kompanzasyon arızası olduğunu belirttiler. Kompanzasyon arızası sebebiyle gittiğimde bir kabloyu yerinden çıkmış gibi gördüm. Elimi uzattığım anda bu olay meydana geldi. Tabi ki elektriği kesmeden böyle bir müdahalede bulunmam büyük bir hataydı. Diğer arkadaşlarımızın böyle bir hataya düşmemesi için, önce iş güvenliği önlemini alıp daha sonra böyle bir hareket yapmalarını şiddetle tavsiye ederim” dedi. İş yaşamı süresince 3 defa iş kazası geçirdiğini, geçmişte yüksek gerilimde yaşadığı bir olay sonucu da dört ay boyunca hastanede kaldığını anlatan şahıs, “Bu yaşadığım üçüncü iş kazası. Ekmeğimizi kazanmak için mecburen bu mesleğe devam ediyoruz. Meslektaşlarıma tavsiyem önlem almadan, elektriği kesmeden çalışma yapmasınlar” diye konuştu. Yaşadığı dehşet dolu olaya da değinen Bilir, “İki fazın çakışması sonucunfa oldukça şiddetli bir kıvılcım ve alev ortaya çıkıyor. 380 voltun çakışması sonucunda. Elimin üstünde bulunan deri tamamen yandı. Şuan yanık tedavisi görüyorum” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

0 points
Upvote Downvote

3 Comments

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Güvenliği Test

Genel Tekrar 1 (20 Soru)

Mobil Sağlık

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Çalışan Risk Analizi