in

2013’teki maden kazasıyla ilgili ‘önlem alınmadı’ raporu

2013'teki maden kazasıyla ilgili 'önlem alınmadı' raporu
2013'teki maden kazasıyla ilgili 'önlem alınmadı' raporu

Yerin 630 metre aşağı ani metan gazı püskürmesi sonucu meydana gelen iş kazasında, taşeron firmada çalışan 8 maden işçisi öldü.

10 SANIK HAKKINDA 15 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Kazanın olduğu dönemde TTK Kozlu Müessese Müdürü olan ve şimdi TTK Genel Müdürü olan Kazım Eroğlu, TTK Kozlu Müessese Müdür Yardımcısı Nurettin Yılmaz, taşeron işyeri Star İnşaat Genel Müdürü Şafak Sırrı Demirel, şirket ortağı İlal Köksal’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında, ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 15 yıla dek hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2013'teki maden kazasıyla ilgili 'önlem alınmadı' raporu

“KAZADA KAÇINILMAZLIK UNSURU BULUNMUYOR”

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürekli davada, 4 Ekim 2017’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan araştırmacı heyetinden ilave rapor istendi. Mahkeme heyeti, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden alınan raporda kayıtlı ‘kaçınılmazlık’ faktörü konusunda ODTÜ araştırmacı heyetinin de görüşünü istedi. Mahkemeye ulaşan bilirkişi heyetinin açıklaması şöyle: “Yargıtay içtihatlarına göre de kaçınılmazlık hukuksal ve teknik anlamda en ince ayrıntısına kadar önlenmesi muhtemel bulunmayan işverence mevzuatın öngördüğü bütün önlemlerin dargın olduğu koşullarda dahi önlenmesi olası bulunmayan durum ve sonuçları açıklama eder. Araştırmacı heyetimiz dava konusu bu olayda ayrıca başlıca işverenin hem de alt işverenin tatmin edici önlemleri almadığı ve kontrol ve kontrollerde yeterli özeni göstermediği ve bazı çalışanların kusurlu olduğu kanaatine vardığından bu iş kazasında kaçınılmazlıktan söz edilemeyeceği sonucuna varmıştır. Bu kök raporumuzdaki görüşlerimizi değiştirecek yeni data, doküman olmadığından görüşlerimizde de değişim olmadığı ve kazada kaçınılmazlık unsurunun bulunmadığı kanaatine varılmıştır.”

Ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Inna İstanbul'da iş kazası yaptı

Inna İstanbul’da iş kazası yaptı

süt izni

Analık İzni veya Ücretsiz İzin Sonrası Yapılacak Kısmi Süreli Çalışmalar Hakkında Yönetmelik