A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

İşyeri Hekimliği

 

Yorumlar: 2

Bir Cevap Yazın
  1. Ben “A sınıfı uzmanlığı” sınavına girdim. Önce şunu belirteyim ki ÇSGB, İSG teşkilatını yeni kuruyor. Elbette bazı aksaklıklar olacak. Fakat şunu da belirteyim ki; 23 Şubat A sınıfı sorularını hazırlayan uzmanlar önce kendileri bu konuda yeterli değiller. Bunlar her yerde rastladığımız masa başı akademisyenleri, kitap ve yönetmelikleri dahi bilmeyen, yönetmelikleri önüne koymuş, her zaman yaptıkları “öğrencileri tufaya düşürmek için ne gibi hinlikler yapabilirim” becerilerini sergilemeye çalışan, sahadan haberi olmayan, kendini hoca sanan, bazı torpil ve tavsiyelerle bu tür komisyonlarda görev alıp üç beş lirayı kar sanan kimseler. Bir örnek vereyim; 55. sorudaki (A kitapçığı) işaret siyah beyaz zemin üzerinde aynı gibi görünen işarettir. Ve birbirinin aynıdır. Bu soruyu hazırlayan “uzman”, renk ayırımı olmayan bir zemin üzerinde kendisi bu ayırımı yapabilir mi? Bu soruyu hazırlarken soru kitapçığının siyah beyaz basıldığını biliyor muydu?. Veya koca bir komisyonun gözünden böyle bir durum nasıl kaçtı?
    İkincisi ters soru sormayı ne kadar çok seviyorlar. “Hangisi bulunmaz”, “Hangisi değildir?”, “hangisi tercih edilmez?”, “hangisi yanlıştır?” gibi soruları, kocaman bir yönetmelik paragrafının içinden bir kelimeyi çıkarıp bir de ters çevirip sormaktaki amaç nedir? Yani bakın ben ne kadar zor soruları hazırlıyorum. Bu kadar “derin hocayım” anlayışını varmek midir.
    İşte böyle daha çok soru var ki bu tür soru sahiplerinin ne kadar “derin akademisyen” olduklarını ele vermektedir.
    Açıkçası bazı berberler berberliği öğrenene kadar pek çok başları kel etmektedirler. Biz de bu sefer acemi berbere değil ama, galiba berberlik konusundaki gelişmelerden haberi olmayan, ömrünü küçücük dükkanlarında sadece sakal traşı ile bıyık kesmekle tüketmiş yaşlı berberlere düştük. Saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir